Історія

1927-1945 р

Історія компанії тісно пов'язана з Харківським машинобудівним заводом «ФЕД».

29 грудня 1927 року відбулося урочисте відкриття дитячої трудової комуни ім. Фелікса Дзержинського. Керувати комуною запросили видатного педагога, вченого і громадського діяча Антона Семеновича Макаренка. У 1932 р на базі механічної майстерні комуни був організований завод. Першою продукцією заводу були дефіцитні на той час в Радянському Союзі електросвердлилки.

1950-1970 р

У післявоєнні роки завод продовжив виробляти апаратуру для авіаційної промисловості, а незабаром став виробляти і для космічної, а також інших галузей машинобудування.

Розробка і серійне виробництво поршневого насоса НП-26М, гідромотора ГМ-287, агрегата НП-27, насосної станції НС-45 для літака Ту-134, агрегатів АДТ-24, НД-24, ВС-1А для літаків Ан-24, Ан-26.

При цьому тривав випуск фотоапаратів серії «ФЕД». Були розроблені та випускалися серійно відомі малоформатні фотоапарати серії «ФЕД-5», автоматичні фотоапарати «ФЕД-Мікрон», «ФЕД-Мікрон-2», «ФЕД-35», «ФЕД-50», стереофотоапарати «ФЕД-Стерео» та інше фотоприладдя.

1971-1990 рр.

Наказом Міністерства авіаційної промисловості СРСР № 403 від 31 жовтня 1971 року було створене Харківське машинобудівне об'єднання в складі ордена Трудового Червоного Прапора Харківського машинобудівного заводу ім. Ф.Е. Дзержинського, Первомайського машинобудівного заводу, Вовчанського агрегатного заводу, Харківського конструкторського бюро машинобудівного заводу ім. Ф.Е. Дзержинського. Відповідно до наказу Міністерства авіаційної промисловості СРСР від 22 березня 1973 року №118 організовано Харківське виробниче машинобудівне об'єднання «ФЕД».

19 березня 1990 року наказом № 117 Міністерства авіаційної промисловості СРСР Харківське виробниче машинобудівне об'єднання «ФЕД» реорганізоване в.Харківське науково-виробниче об'єднання «ФЕД».

Разом з аєрокосмічними агрегатами завод випускає широкий спектр товарів народного споживання: фотоапарати «ФЕД» різних модифікацій, секатори, гідравлічні різаки, змішувачі.

1993-1997 рр.

Наказом Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України «Мінмашпром України» № 486 від 3 вересня 1993 року створена Науково-виробнича корпорація державних підприємств «ФЕД», до якої увійшли:
  • Харківський машинобудівний завод «ФЕД»;
  • Харківське агрегатне конструкторське бюро;
  • Первомайський машинобудівний завод;
  • Вовчанський агрегатний завод;

Науково-виробнича корпорація державних підприємств «ФЕД» стала правонаступником Науково-виробничого об”єднання «ФЕД».

Припинився випуск усіх видів фотоапаратів, головним напрямком діяльності корпорації стає виробництво агрегатів аєрокосмічного призначення.

1998-2005 рр.

У 1998 році НПК ДП «ФЕД» реорганізована в акціонерне товариство «Корпорація« ФЕД », а з 2007 року назва компанії - FED («ФЕД »).

У ці роки компанія здійснює модернізацію основних авіаційних агрегатів: насосів-регуляторів НР-3 ВМ (ВМ-А) в НР-3 ВМ-Т (ВМА-Т) для використання в умовах тропічного клімату на двигуні ТВ3-117 ВМ (ВМ-А).Освоєне виробництво агрегатів ГП-26, НД-450 для двигуна АІ-450, агрегатів НДМС2, АУКПВ-МС2 для двигуна АІ-450МС, агрегата ДТ-400 для двигуна МС-400.

Здійснюється виробництво агрегатів гальмівних систем рухомого складу залізничного транспорту, виробництво агрегата РМ-140 для літака Ан-140.

2005-2018 рр.

Компанія «FED» отримує сертифікат за стандартами якості ISO на виробництво та капітальний ремонт агрегатів для літальних апаратів, кораблів, наземних транспортних засобів.

У цей період компанія бере участь у програмі створення українського літака Ан-148. Було розроблено та вироблено 19 типів агрегатів для літака Ан-148, агрегатів АОД-42, НТ-40, ДЦН-42, РС-42, НТ-4, ДФ-42, АДТ-42, НТ-12.

Історія і сучасність

Компанія FED (АТ «ФЕД», FED PJSC) - одне з провідних підприємств України, яке спеціалізується на розробці, виробництві, сервісному обслуговуванні та ремонті агрегатів авіаційного, космічного і загальномашинобудівного призначення. Системи управління польотом виробництва компанії FED мають ключове значення для забезпечення безпеки літаків і вертольотів. Агрегати компанії успішно застосовуються на літаках і вертольотах українського і зарубіжного виробництва.

FED має в своєму розпорядженні сучасний парк високоточного обладнання з металообробки, що дозволяє компанії випускати продукцію відповідно до найвищих світових стандартів і успішно конкурувати на світовому авіаційному ринку.

Компанія FED - один із лідерів з експорту продукції аерокосмічного машинобудування. Більше 60% продукції компанії FED йде на експорт. Продукція компанії постачається в країни Євросоюзу, Китай, Південну Корею, Індію, ОАЕ. Компанія активно співпрацює з США, Канадою, Бразилією щодо реалізації спільних проектів в авіабудуванні.

Компанія FED є патентовласником низки інноваційних технологій в машинобудуванні, які застосовуються при виробництві авіаційної і космічної техніки. У багатьох країнах світу інноваційні рішення компанії FED знаходять своє застосування в цивільній, транспортній авіації, у вертольотоСбудуванні, а також космічних літальних апаратах.

З 2016 компанія FED (АТ «ФЕД») успішно завершила сертифікаційний аудит і отримала сертифікати відповідності системи менеджменту якості вимогам міжнародних стандартів (AS / EN 9100: 2009 No.6186490-Rev1) у галузі проектування, розробки, серійного виробництва та ремонту виробів авіаційно-космічної техніки. Компанія FED - єдине українське підприємство авіаційно-космічної галузі, яке володіє подібним сертифікатом.

Досягнення компанії FED відзначені Державною премією України в галузі науки і техніки за розробку, будівництво та впровадження в експлуатацію сімейства літаків Ан-148-100 / Ан-158.